Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisini Ankara’da açtı

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisini Ankara’da açtı

ANKARA – Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisini Ankara’da açtı.

Çankaya ilçesinde bulunan Canvas Art Gallery’de açılan sergi sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Sergiye İstanbul Esenyurt Kurucu Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, gazeteciler Atılgan Bayar, Şükrü Küçükşahin, eski Artvin Valisi Kemal Cirit ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Ressam Funda İyce Tuncel açılışta yaptığı açıklamada, 57. kişisel sergisini açtığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Sanatının yaşadıklarını yansıttığını anlatan Tuncel, “Ben resim yaparken apayrı süreçler yaşıyorum. Yaşadıklarımı resmediyorum. Resimlerime isim koymayı düşünmem, koymamda. Çünkü isterim ki karşımdaki kendi hikayesini kendi oluştursun. Buna çok önem veriyorum.” diye konuştu.

– “Herşeyin temeli doğa”

Tuncel, 1995 yılından beri sergiler açtığını aktararak, her zaman üretmeye çalıştığını belirtti.

Her şeyin temelinde doğa olduğuna dikkati çeken Tuncel, şunları kaydetti:

“Bu sergide baharı resmettim. Herhalde birazda soyutlamak istedim. Biraz kadınlar, kuşlar dinlensin istedim ve çiçekler çalıştım. Fakat bu çiçekleri çok soyut çalıştım. Hani böyle tam çiçek imgesi değil de aslında o içimdeki yaratının getirdiği coşkuyla biraz renk oynamaları, biraz leke oynamaları, farklı teknik denemeleri yaptım.”

Tuncel, her dönemsel çalışmayı sevdiğini belirterek, “Önce peyzajlar çalıştım. Sonra kadın ve kuş resimleri yapmaya başladım. Kadınları irdeledim, hikayeler girdi işin içine ardından. Sonra bir dönem göç imgeleri çalıştım. Sürgüne uğramış Türklerin yaşadıkları, sorunlarını… Bunları resmettim. Sona Aşık Veysel’in türkülerini resmettim. Ben dönemsel çalışmayı seviyorum. Örneğin bu resimler biraz dokulu resimlerdir. Biz buna ressam dilinde boya hamuru diyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “İnsanlık var oldukça umut tükenmez”

Ressam Funda İyce Tuncel, sanatçının her zaman topluma öncülük ettiğini söyledi.

“Sanatçı sevgiyi umudu aşılar.” diyen Tuncel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Pandemi herkesin zor günler geçirmesine neden oldu. O salgından kaynaklı yalnızlık, o evlere kapanma durumlarını birçok insan yaşadı. Bizleri sarstı ama o zamanda doğanın değerini anladık. Bu resimlerde umut, mutluluk, bahar var. Nokta ile başlayan resimler bunlar. Nokta her şeyin başı ve sonu. Onun etrafında dönen soyutlanan bir şey. Hikayenin evrenselleşmesi hep bahar teması. Benimde buna ihtiyacım vardı. Çok mutlu çalıştım onun için. Sanat cesaret ister. Sanatçı bir şeye saplanıp kalmamalı. Sanatçı her zaman denemeli. Rahmetli Ressam sanatçısı Adnan Turani hocamız da “Fırçanız hiç kurumasın ama her zaman deneyin” derdi. Bu sergi de böyle bir dönemimin sonucu ortaya çıktı. Çok mutluyum. Tüm sanatseverleri sergimi ziyarete bekliyorum. Son olarak şunu söylemek isterim. İnsanlık var oldukça umut tükenmez. Her türlü olumsuzluğa karşın içinizdeki bahar hiç sönmesin. Hep çiçeklenelim, çiçek açalım.”

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisi

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisi

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisi

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisi

Ressam Funda İyce Tuncel “Blossom” isimli 57. kişisel sergisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.