Farklı Zayıflama Taktikleri

Farklı Zayıflama Taktikleri

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kilo sorununun yaş, cinsiyet fark etmeksizin pek çok kişinin en büyük dertleri arasında bulunduğunu belirterek farklı zayıflama taktikleri hakkında bilgiler verdi.
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Arada canınız atıştırmak istediği zaman, kabuklu besinleri tercih edin. Aşırıya kaçmamak kaydıyla kabuklu Antep fıstığı, portakal, nar gibi yemesi biraz oyalayıcı besinleri seçerseniz bu yiyeceklerin kabuklarını soyarken farkında olmadan kalori kaybedersiniz.” dedi.
Yumurtanın zayıflamak isteyenlerin kurtarıcısı olan bir besin olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Protein ve vitaminler yönünden zengin olan yumurta, sağlıklı beslenmeye katkısının yanında aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliği ve içeriğinde bulunan B12 vitaminleri sayesinde, yağ hücrelerinin yakılmasında ve yağ dokusunun vücuttan eritilerek atılmasında önemli rol oynamaktadır. Sabah kahvaltıda tüketeceğiniz yumurtalı ve peynirli omlet ,içerdiği protein ve kalsiyumla gün boyu tokluk hissini arttırır. Kalori bakımından oldukça düşük miktara sahip olan Elma’nın sağlığa bir çok faydasının olması yanında, içinde bulunan petkinden dolayı doyurucudur. Sadece 50 kaloriye sahip olan Elma,zayıflamak isteyenler için muhteşem bir meyvedir.Elma, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.Ayrıca diyet yapanların uzak kalması gereken sorunlardan biri olan kabızlığa en iyi çarelerden biridir. Öğle yemeğinden önce (ara öğünde) yenen 1 elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler. Kan şekeriniz düştüğü zaman (genellikle saat 15:00 gibi) tatlı tüketmek isterseniz,tatlı yerine meyveli çaylardan faydalanabilirsiniz.Meyveli çaylar tatlı krizlerinizin önüne geçmek konusunda iyi bir tercihtir. Evde yapacağınız hamburger köftenize antioksidan yönünden zengin besinler (pancar,bol domates,sarımsak gibi) katarak,hamburgerde bulunan zararlı yağların vücutta emilimini engelleyebilirsiniz.” diye konuştu.

Günlük olarak az yağlı yoğurt tüketmenin de faydalı olduğunu kaydeden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, şöyle konuştu:
“Ancak meyveleri yoğurtlardan uzak durmanız gerekiyor.Yoğurt tüketimi ile açlığınızı kontrol etmeniz için yeterli proteini almış olacaksınız.Bunun yanında bel bölgesinde oluşan yağlanmanın da önüne geçeceksiniz. Doğum günü,yılbaşı,bayram gibi özel günlerde beslenmenin ipinin ucunun kaçması an meseledir.Bu özel günlerde kalorileri küçümsemek en büyük yanlışlardan biridir.Çünkü yüksek kalorili yiyecekler hızla yağa dönüşürler.Bu nedenle beslenmenize bu zamanlarda da dikkat etmeli ve porsiyonlarınızı küçük tutmalısınız. Geceleri karanlık ortamda salgılanan ve insan vücudu için çok önemli bir yere sahip olan melatonin hormonu,metabolizma üzerinde de etkilere sahiptir.Uyuyacaksanız mutlaka karanlık bir odayı seçmelisiniz.Çünkü oda ya sızan hafif bir ışık bile vücut saatinizi etkileyip,metabolizmanızı yavaşlatabilir.Bu da kilo vermenizi zorlaştırır. Acı metabolizmayı hızlandırır ayrıca hızlı yemek yemenizin de önüne geçer. Bu sayede mideden gelen tokluk sinyalleri beynin algılaması için yererli zamana sahip olur.Siz de bu sayede fazla kalorilerden uzak kalmış olursunuz.Eğer acıyı sevmeyenlerdenseniz tatlı biber tüketebilirsiniz.Tatlı biberde bulunan capsinid adlı maddeler kahverengi yağ üretimini tetikliyor ve vücuttaki yağları yakıyor. Kendinize farklı ve yeni bir başlangıç yaparak,gün içerinde yediğiniz ve tükettiğiniz her şeyi düzenli ve kaçamaksız olarak yazacağınız bir günlük tutun.Bu sayede hem yeme farkındalığınız artar (ben bu kadar şey yiyor muymuşum ? diyeceğiniz yazılı bir kaynak gibi…) hem de düzenli beslenmeye çalışacağınız için kendiliğinden kilo kontrolü oluşturacaksınız. Günlüğü şu aşamalar ayırabilirsiniz; Besinleri tükettiğiniz saat,tükettiğiniz yiyecek türleri,miktarları,yemek tüketirken ruh haliniz ve gün içerisindeki hareket süreniz.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.