Kulak Enfeksiyonu Çocuklarda Yüz Felci Ve Beyin Hasarına Neden Olabiliyor

Kulak Enfeksiyonu Çocuklarda Yüz Felci Ve Beyin Hasarına Neden Olabiliyor

Çocuk Hastalıkları UZmanı Dr. Melih Yaman, 0-2 yaş arası çocukların nedensiz ağlaması ve rahatsızlıklarının kulak enfeksiyonundan kaynaklanabileceğini belirterek, zamanında müdahale edilmemesi durumunda beyin hasarından, yüz felcine kadar bir çok hastalığa neden olabileceğini söyledi.
Mevsimsel hastalıklarla ilgili bilgi veren Medical Park Elazığ Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Melih Yaman, soğuk algınlığı ve kulak enfeksiyonuna değindi. Özellikle mevsimsel hastalıklarla ilgili ailelerin hassas olmasını isteyen Dr. Yaman, “Mevsimsel hastalıkların başında bu dönemde özellikle soğuk algınlığı görülüyor. Öksürmek, karşılıklı konuşma sırasında bile geçtiği için çok çabuk yayılıyor. Soğuk algınlığına bağlı grip, nezle gibi hastalıklar, hasta birinin çocuğumuzu öpüp sevmesiyle bile bulaşabiliyor. Ailelerin buna dikkat etmesi lazım. Soğuk ortamlarda çocuğun direnci düşeceği için o ortamlarda daha fazla dikkat etmek gerekir. Çocuğun yaş ortalamasına göre giydirilen kıyafetlere dikkat edilmelidir. Ev ortamında 0-2 yaş arasında çocukları erişkinlerden bir kat daha fazla giydirmek gerekiyor. Biz iki kat giyiniyor isek çocuğumuzu 3 kat, dışarı çıktığımızda ise aynı yaş grubundaki çocuklarımızı 2 kat daha fazla giydirmeliyiz” dedi.

KULAK ENFEKSİYONUNA DİKKAT
İnsan vücudunda hassas olan ve sürekli dışarıda bulunan kulaklara çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Yaman, “Genelde ailelerimiz çocuklarının kulağını soğuktan korumayı unutuyor. Özellikle mevsimler geçişlerde rüzgara karşı bir hassasiyet olabilir. Evde banyo esnasında kulağına su kaçıyor olabilir. Mama ve anne sütü ile beslenen çocuklarda beslenme sonrası kulak ile boğaz arasındaki tüpten dolayı kulak enfeksiyonlarına çok sık rastlıyoruz. Bu da çocuklarda huzursuzluk, nedeni bilinemeyen ateş, ağlama ile kendini gösteriyor. Genellikle aileler de bunun farkına varmaya bilirler. Oysa kulak enfeksiyonları günümüzde çok önemli. Kulak beyine yakın olduğu için beyin zarına, sinirlere zarar verebilir. Hatta yüz felci ile sakatlıklara da neden olabilir. Bu yüzden 2 yaşın altındaki çocukların gereksiz huzursuzluk, kaynağı belli olmayan ağlama ve ateşi olduğunda en yakın sağlık kurumuna götürüp kulak muayenesinin yapılmasını sağlamak gerekir. Benim üzerinde durmak istediğim en önemli konulardan bir tanesi kulak enfeksiyonudur” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.