logo

Yangın merdivenlerine çıkan kapılara kilit vuruldu

Yangın merdivenlerine çıkan kapılara kilit vuruldu

ankara

Numune Hastanesi’ndeki olası bir yangın ya da acil durumda ‘kurtuluş yolu’ olabilecek yangın merdivenlerine çıkan kapılara zincir ve asma kilit vuruldu.

Ankara Hürriyet’in, “Hastalar yük oldu” manşetiyle gündeme getirdiği, Numune Hastanesi’ndeki hastaların, tıbbi atık, yemek ve çöplerle birlikte aynı asansörde taşınması skandalının ardından bu kez de hastanedeki yangın merdivenlerinin atıl durumda olduğu ortaya çıktı.
Günde binlerce kişiyi ağırlayan ve yüzlerce hastanın tedavi gördüğü Numune Hastanesi’ndeki yangın merdivenlerine çıkış kapılarının kilitli olması ve açma kolunun bulunmaması dikkat çekti.
Hastanenin A, B ve C bloklarının yanı sıra FTR (Fizik Tedavi Rehabilitasyon) Bölümü’ndeki yangın merdivenlerinde büyük eksiklikler bulunuyor. C Blok’taki kaçış noktalarının hiçbirinde kapı kolunun olmaması, yangın anında kullanılmasını imkansız hale getiriyor. C Blok’u B Blok’a bağlayan koridorlarda yer alan yangın merdivenlerinde de açma kolunun yer almaması dikkat çekiyor. Hastanede sadece A Blok’taki Genel Cerrahi KBB Polikliniği önünde ve Acil’in bulunduğu binayı C Blok’a bağlayan geçişteki yangın merdiveni çıkışlarında açma kolu bulunuyor, ancak bunlar da kapıları açmıyor.

A Blok’taki yangın merdiveni çıkışlarından birisi vatandaşların geçemeyeceği kadar dar bir yerde bulunuyor. Bir üst kattaki çıkışta ise açma kolu olmasına rağmen kapının zincirlendiği ve asma kilit takıldığı görülüyor. FTR Hastanesi bölümündeki yangın çıkışındaki asma kilit de gözden kaçmıyor. Acil Dahiliye Kliniği ve Acil Cerrahi Kliniği’nin olduğu bölümde ise yangın merdivenine Servis Mutfağı’na ayrılan odadan çıkılıyor. Bu bölümün yangın merdivenlerindeki alışveriş arabası dikkat çekerken, merdivenin bahçeye indiği noktaya bırakılan demir çitler kapının açılmasını imkansızlaştırıyor.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: »
515 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ