logo

Üniversite sporları yeni akademik sezona hazır

Üniversite sporları yeni akademik sezona hazır

ANKARA – Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Asbaşkanı Mehmet Günay, 4 Ekim’de başlayacak akademik sezona hazır olduklarını belirterek, “Türkiye’de 207 üniversite ve yaklaşık 8 milyon öğrencimiz var. Bu potansiyeli sportif başarıda değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. olan Mehmet Günay yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri eşliğinde tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Üniversitelerin geçen sene Kovid-19 salgını nedeniyle kapandıklarını anımsatan Günay, “Geçen sene maalesef yüz yüze yapılan spor organizasyonlarımızı gerçekleştiremedik. O süreçte sadece iki çevrim için etkinlik yapabildik. En önemli organizasyonlardan olan Dünya Üniversiteler Yaz Şampiyonası ertelendi. Yeniden bir iptal durumu olmazsa bu yıl İsviçre’de düzenlenecek kış oyunlarına katılacağız.” dedi.

Günay, devletin ve ilgili bakanlıkların aldıkları tedbirler sayesinde aşılamanın iyi bir noktaya geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Devletimizin aldığı tedbirler sonuç veriyor ve bu durum spor organizasyonları için sevindirici bir gelişme. 4 Ekim tarihi itibariyle akademik takvim başlıyor. Devlet ve özel üniversitelerde eğitim başlayacak. Öğrencilerimiz uzun bir süre kampüslerden dolayısıyla fiziksel ve sportif aktivitelerden uzak kaldı. Ama biz inşallah hızlı bir şekilde faaliyet programımız başlatarak bu açığı kapatacağız.”

– “Önceliğimiz açık alanda yapılacak spor dalları olacak”

Mehmet Günay, faaliyetlerine ekim ayının ikinci haftası başlayacaklarını belirterek, önceliklerinin temasın olmadığı spor branşları olacağını söyledi.

Faaliyetlerle üniversite öğrencilerini sporla yeniden buluşturacaklarını anlatan Günay, “YÖK’ün aldığı tedbirler kapsamında bir program yapacağız. Temas gerektiren branşları bahar dönemine bırakacağız. Önceliğimiz açık alanda yapılacak spor dalları olacak. Bu faaliyetlerle öğrencilerimizin sosyalleşme ve normalleşmesine katkıda bulunacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Günay, Avrupa Üniversite Sporları Birliği üyeliğine (EUSA) seçildiğini anımsatarak, Türkiye’nin bu üyelikle Avrupa ve dünya üniversite sporlarında artık söz sahibi bir ülke olacağını söyledi.

Macaristan’ın Budapeşte kentinde yapılan seçimlerde 43 ülkenin 33’ünün desteğiyle seçildiğini anımsatan Günay, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yapılan genel kurulda ilk turda 25 aday arasından seçildim. Bu seçimler 4 yıllığına yapıldı. Bakanlık ve federasyonumuzun desteğiyle aday gösterildik. Bundan sonra yapılacak faaliyetlerde Türkiye de söz sahibi olacak. Sayın başkanımız Kemal Tamer bey de Dünya Üniversiteler Spor Federasyonu’nda yönetim kurulu üyesi. Biz de EUSA seçildik. Dolayısıyla bizim üniversite sporlarımız gerek dünya gerekse de Avrupa ölçeğinde temsil edilebilir bir noktaya geldi. Ulusal faaliyetlerimizin yanı sıra ülkemizin tanıtılması ve Avrupa’da gençlerimizin yarışlarda yer alması açısından önemli. Bu bize avantaj sağlayacak. 2005 yılında İzmir’de üniversite yaz oyunları ve 2011 yılında Erzurum’daki kış oyunlarını gerçekleştirdiysek yine uluslararası yarışları Türkiye’ye getireceğiz. TUluslararası yarışlarla Türkiye’nin organizasyon yeteneğini tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Kültürel ya değerler anlamında değil belki ama eğitim ve sportif anlamda Avrupa’ya entegre olmakta fayda var diye düşünüyoruz. Türkiye’de 207 üniversite ve yaklaşık 8 milyon öğrencimiz var. Bu potansiyeli sportif başarıda değerlendirmek istiyoruz. Bu oldukça önemli bir sayı. Bu rakam neredeyse Avrupa’daki 3-4 küçük ölçekli ülkenin toplam nüfusundan fazla. Dolayısıyla bu potansiyeli kullanmak istiyoruz. Ulusal ve milli başarılarımızı artırmak temel hedefimiz olacak.”

Etiketler: » »
60 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ