logo

“Tandoğan Meydanı” isim tartışmaları kızıştı

“Tandoğan Meydanı” isim tartışmaları kızıştı

tand

Tek parti döneminin baskıcı valisi olarak anılan Nevzat Tandoğan’ın soyadını taşıyan meydan için AK Parti’nin görüştüğü öneriye CHP ve MHP’li üyelerin tepkileri sürüyor

Başkentle özdeşleşmiş Tandoğan Meydanı’na soy ismini veren eski Vali Nevzat Tandoğan’la ilgili tartışmalar kızıştı. Meydana daha önce Alparslan Türkeş ismi verilmesini isteyen ancak olumsuz yanıt alan MHP, Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti grubunda görüşülen Özgecan önerisine karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya ise “Tandoğan yıllardan beri ismi olan bir yer. Tandoğan ismi ile neden uğraşıyoruz ki. Böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum. Böyle bir önerinin gelmemesi lazım” dedi.

MECLİSİ İKİYE BÖLDÜ
Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grubu içerisinde görüşülen Tandoğan Meydanı’nın isim değişikliği önerisi başkent gündemine bomba gibi düştü. Tek parti döneminde Ankara Valiliği yapan Nevzat Tandoğan’ın soyadının verildiği Tandoğan Meydanı’na Mersin’in Tarsus İlçesi’nde cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın isminin verileceği iddiasına Meclis’te grubu bulunan MHP ve CHP karşı çıktı.

ÖZGECAN OLSUN AMA TANDOĞAN’DA DEĞİL
Sabah Ankara’ya konuşan CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya, Meclis’e gelen herhangi bir öneri olmadığını hatırlatarak şöyle konuştu: “Tandoğan yıllardan beri ismi olan bir yer. Tandoğan ismi ile neden uğraşıyoruz ki. Böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyorum. Böyle bir önerinin gelmemesi lazım. Biz geçmişle niye uğraşıyoruz ki önümüze bakalım. Özgecan’ın ismi verilecekse ki verilmeli. CHP Grubu olarak bunu önereceğiz. Ankara’da verebileceğimiz o kadar çok yer var ki ancak burası Tandoğan olmamalı. Niye bunlarla uğraşıyoruz. Ankara’da yaşayan herkes bu meydanı Tandoğan Meydanı olarak biliyor. Şimdi bununla uğraşmanın bunu değiştirmenin ne anlamı var.”

MHP’NİN GÜNDEMİNDE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YOK
AK Parti grubunun desteğini istediği MHP de isim değişikliğine karşı çıkıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de yakınında ikamet ettiği Tandoğan Meydanı’na daha önce Alparslan Türkeş isminin verilmesini öneren MHP’nin, teklifin olumsuz karşılanması nedeniyle Özgecan ismine sıcak bakmadığı kulislerde konuşuluyor. Konu ile ilgili genel bir açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek, “Ankara’nın bu tarihi ve kültürel niteliği haiz, en geniş ve nitelikli gösteri, toplantı ve nümayiş alanı olan Tandoğan Meydanı’nın ismi değiştirilecek ise bu değişiklik ancak ve ancak başta Ankaralılar olmak üzere daha geniş bir mutabakata dayanmalıdır. Hassasiyet gereği konu üzerinde kamuoyu yoklaması yapılmalı, vatandaş irade ve arzusu dikkate alınmak suretiyle meşru ve yararlı bir karar alınmalıdır. Tandoğan Meydanı’nın isminin değiştirilmesi Milliyetçi Hareket Partisi’nin gündeminde yoktur” dedi.

Kaynak: Sabah

Etiketler: »
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ