logo

Rusya’da iş vaadiylekandırıldılar

Rusya’da iş vaadiylekandırıldılar

ımuu

 

 

 

 

Türkiye’nin farklı illerinden 200’e yakın inşaat işçisi, İstanbul merkezli bir inşaat şirketi tarafından Rusya’da 2 bin 100 dolar maaşla çalışmaya gönderilecekleri iddiasıyla getirildikleri Ankara’da sokakta kaldı.

Dün sabah memleketlerinden Ankara’ya gelen işçiler, şirketin Ulus’taki şubesine götürülmek üzere 3 yolcu otobüsüyle AŞTİ’den alınarak, Çankaya’daki Harbiye Mahallesi’ne getirildi. Hürriyet Caddesi’ndeki bir kıraathanede toplanan işçilerden, kendilerini şirket yetkilisi diye tanıtan 4 kişi tarafından sağlık raporu ve pasaport işlemleri için 250 ile 600 TL para toplanmaya başladı. Para toplanmasından şüphelenen kıraathane sahibi, polisi arayarak dolandırıcılık ihbarında bulundu. Paraların toplandığı sırada kıraathaneye gelen polisler, kendilerini şirket yetkilisi diye tanıtan 4 kişiyi gözaltına aldı ve işçilerden toplanan 13 bin TL’ye de el koydu.

BAVULLARI PARKA BIRAKIP BEKLEDİLER

Olayın ardından kıraathaneden çıkan işçiler bavul ve çantalarını cadde üzerindeki Aşık Veysel Parkı’na bırakarak, boş buldukları yerlerde gözaltına alınan şüphellerden haber beklemeye başladı. Polise verdikleri ifadelerinin ardından serbest bırakılan şüpheliler bir saat sonra caddeye döndü. İşçilerin öğle yemeği için cadde üzerindeki bir kafeyle anlaşan şüpheliler, para havalesi için ortadan kayboldu. Yaşananlardan şüphelenen işçilerden bazıları bavullarını alıp memleketine geri dönerken, bazıları da parası önceden ödenmiş tavuk dönerlerle karınlarını doyurdu.

Rusya’ya inşaat işçisi olarak götürülmek üzere getirildikleri Başknet’te, bavullarıyla bilikte sokakta kalan işçiler, ekmek arası tavuk döner yiyerek karınlarını doyurmaya çalıştı.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: » »
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ