logo

Peşmerge, Türkiye üzerinden Kobani’ye geçti

Peşmerge, Türkiye üzerinden Kobani’ye geçti

peş

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, PKK’nın Suriye’deki yapılanması PYD’nin kontrolündeki Kobani’de IŞİD güçlerine karşı savaşmak için gönderdiği 150 kadar Peşmergenin 84’ünün gece yarısından sonra uçakla Şanlıurfa’ya gelmesinin ardından, karadan yola çıkan grup da bu sabah Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Habur’da sevgi gösterileriyle karşılanan ve sıkı güvenlik önlemleri altında İpek Yolu’nu takip eden grubun öğle saatlerinde Şanlıurfa’ya ulaşması ve uçakla gelip Suruç’ta kendilerini bekleyen grupla birleşerek Kobani’ye geçmesi bekleniyor. Suriye’de Kürtlerin yaşadığı ve IŞİD saldırıları altında bulunan Kobani’ye Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gönderilen Peşmergelerin havayoluyla gelen 84 kişilik grup saat 01.10’da Şanlıurfa Havalimanı’na indi. Buradan sıkı güvenlik önlemleri altında saat 03.00’te Suruç’a ulaştı ve karayoluyla gelen grubu beklemeye başladı.

Peşmergelerin karadan yola çıkan grubu bu sabah saat 05.45 sıralarında Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Erbil’den dün öğleden sonra yola çıkan ve yaklaşık 40 araçtan oluşan konvoyda uzun menzilli top, zırhlı araçlar, kamyonlar yer aldı. Gece yarısı Irak tarafındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’na gelen Peşmerge konvoyunu Türkiye tarafında Habur Sınır Kapısı önünde karşılamak için çok sayıda kişi toplandı. Polis ekipleri toplanan kişilerden yolu açmasını isterken zaman zaman arbede yaşandı. Bu sırada Habur girişindeki bazı kulübelerin atılan taşlardan camları kırıldı.

Kaynak: Dha

Etiketler: »
378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ