logo

Organik tarım yapan çift örnek oldu

Organik tarım yapan çift örnek oldu


Sultan ve Vehbi Ersöz çifti, çevresindekilerinin “başarmanız zor” görüşüne karşın başladıkları organik tarımdan elde ettikleri başarıyla dikkati çekiyor.

Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde, çevresindekilerin “başarmanız zor” görüşüne aldırış etmeden organik tarım yaparak geçimini sağlayan çift örnek oldu.

Yaklaşık 40 yıl önce evlendiklerinde yapacak bir iş bulamayan Sultan ve Vehbi Ersöz çifti, bir karış toprakları bile olmamasına rağmen, bir akrabalarının verdiği tohum ile tarımla uğraşmaya karar verdi.

İlk önce kiraladıkları arazide ürün yetiştiren çift, elde ettikleri kazançla küçük parçalar halinde arazi satın aldı, yıllarca bu arazilerde ekip, biçti.

Kullandıkları tarımsal ilaçlar nedeniyle sağlık problemleri yaşayınca 1996’da serada organik tarıma geçmeye karar veren çifte çevresindekiler “Ömrünüz yetmez, bunu başarmanız çok zor, yapamazsınız” yorumlarında bulundu.

Bu sözlere aldırış etmeyen Ersöz çifti, geçimini sağladıkları organik tarım ürünlerini zaman içerisinde Türkiye’nin dört bir tarafına satmaya başladı.

Sultan Ersöz evlendikten sonra karı koca iş bulamadıkları için çiftçilik yapmaya başladıklarını, bu sayede 60 yaşında olmasına rağmen kendisini hala dinç hissettiği söyledi.

Yaklaşık 40 yıldır tarımla uğraştıklarını dile getiren Ersöz, konvansiyonel tarım yaptıklarını ardından 1996 yılından itibaren organik tarıma geçtiklerini belirtti.

“Tarımsal ilaçlar nedeniyle sağlık problemleri yaşadık. 1996’da organik tarıma geçtik.” diyen Ersöz, şunları söyledi:

“Tohumları genelde kendimiz almaya çalışıyoruz. Alamadığımızı da ilaçsız yerlerden temin ediyoruz. Organik tarım sertifikalı, kontrollü tarım oluyor. Domates, salatalık, patlıcan ve biber ekiyoruz. Mesela pırasa, dere otu, maydanoz tohumunu bahçenin belirli bir yerini ayırıp tohumluk olarak ordan tohumları temin ediyoruz. Organik tarıma ilk başladığımız dönemlerde bize dediler ki, ‘Ömrünüz yetmez, bunu başarmanız çok zor, yapamazsınız’ gibi söylemlerde bulundular. Ama biz inancımızla bu noktalara kadar gelebildik. İnsan gerçekten bir şey yapmak isterse önündeki bütün engelleri aşarak başarılı olabilir, biz de başardık.”

aa

Etiketler: » » »
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ