logo

Okul kantinlerde ‘gıda’ denetimi

Okul kantinlerde ‘gıda’ denetimi

kantin

Sincan Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, Bakanlığın yayınladığı genelgenin ardından okul kantinlerinin denetlenmesine başladı. Ekipler, besin değeri düşük, obeziteye ve dengesiz beslenmeye sebep olabilecek gıdaların satılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü, “Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı” kapsamında, okul kantinlerinin de denetlenmesini öngören genelge doğrultusunda Sincan Belediyesi zabıta ekipleri harekete geçti.

Zabıta ekipleri, kantinlerde gazlı içecek, kızartma, cips gibi besin değeri düşük obeziteye ve dengesiz beslenmeye sebep olabilecek gıda ve içeceklerin satılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için kantinlerde ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu, meyve ve yoğurt gibi kalsiyum ve vitamin içeren ürünlerin satılması gerektiğini hatırlatan ekipler, denetimlerinin devam edeceğini kaydetti.

SAĞLIK İÇİN MÜCADELE

Kantin denetimleriyle ilgili Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek bozuk beslenme alışkanlıklarına bağlı hastalıklardan korunabilmesi ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanabilmeleri için mücadele ediyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: »
373 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ