logo

Küçük Halep’te yıkım başladı

Küçük Halep’te yıkım başladı

haleee

Altındağ Belediyesi, Suriyeli mülteci yoğunluğundan dolayı vatandaşın ‘Küçük Halep’ benzetmesini yaptığı Önder Mahallesi’ndeki gecekondulara, dün ilk kepçeyi vurdu. 2 yıl önce yıkım tebligatlarını yaptıklarını, son 15 gündür Türkçe ve Arapça anonslarla duyuruda bulunduklarını belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Geri dönüşü yok, binalar yıkılacak” dedi.

Başkent’te, Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı, zaman zaman büyük olayların çıktığı Altındağ’ın Önder Mahallesi’nde, 3 yıl önce başlayan ve göçten dolayı ertelenen kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki yıkımlar tartışmalı başladı.

Mülteci nüfusundan dolayı vatandaşların ‘Küçük Halep’ adını verdiği mahalleye Altındağ Belediyesi ekipleri, dün sabah çevik kuvvet, polis ve TOMA’lardan oluşan 300 kişilik bir ekiple girdi.

Mülk sahiplerine 2 yıl önce tebliğ edilen ve son 15 dündür Türkçe ve Arapça anonsların yapıldığı mahallede ilk kepçe, Selçuk Caddesi üzerinde 3 dükkanın olduğu bir binaya vuruldu. Yıkımın başlamasının ardından esnaf ile belediye ekipleri arasında tartışma yaşandı. Bölge esnafı ve gecekonduda oturan kiracılar, yıkım kararının kendilerine tebliğ edilmediğini iddia ederken, belediye ekipleri, tebligatların ev sahiplerinin tamamına 2 yıl önce yapıldığını söyledi.

Yıkım, gün boyu devam ederken, binasının duvarında X (çarpı) işareti bulunan vatandaşlar evlerini boşalttı, esnafın bazıları da kepenklerini indirip, dükkanlarını kapattı. Belediye ekipleri, yıkılacak evlerin ve dükkanların boşaltılmasına yardım etti. Bazı vatandaşlar ise tepkilerini sürdürdü.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler:
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ