logo

IŞİD stratejisinin ipuçlarını verdi

IŞİD stratejisinin ipuçlarını verdi

obamaaaaaaaaaaa

ABD Başkanı Obama, IŞİD’e karşı yeni planını yarın açıklayacak ama şimdiden stratejisinin ipuçlarını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, yarın açıklayacağı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüyle mücadelede yeni planının ipuçlarını vermeye başladı. IŞİD ile yalnız başına değil, uluslararası koalisyonla baş etmeyi amaçlayan Obama, sahada sıcak çatışmaları, Irak’ta federal ve Kürt güçlere, Suriye’de de “ılımlı muhaliflere” bırakmayı, askeri, ekonomik, insani yardım desteği gibi diğer konulardaki sorumlulukları da koalisyon ülkeleriyle paylaşmayı hedefliyor.

Ülkede iki hafta önce “IŞİD’e karşı henüz stratejimiz yok” diyerek birçok kesimden tepki çeken Obama, şimdi 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünün bir gün öncesinde açıklayacağı stratejiyle “atağa geçmenin” planlarını yapıyor.

Pazar günü katıldığı bir televizyon programında, IŞİD’e karşı planını yarın açıklayacağını duyuran Obama, röportajda yeni stratejisinin ana unsurları hakkında da ipuçları verdi.

Bu kapsamda, ABD yönetiminin stratejisinin ana ayağını, IŞİD’e karşı uluslararası bir koalisyonun yaratılması oluşturuyor. Washington’daki genel kanı, IŞİD’in yok edilmesinin “uzun soluklu” süreç olduğu ve bu noktada da askeri, ekonomik ve siyasi alanlarda yeterli adımlar için en önemli ayağın, farklı kapasitelerin ortaya konduğu geniş tabanlı bir koalisyonun kurulabilmesi.

Bir süredir bu fikri zaten dillendiren yönetim, bunu ilk kez NATO zirvesi yoluyla uluslararası platformda ciddi teklif olarak sundu ve sırf bu konuda özel bir oturum düzenledi.

Oluşturulacak koalisyonda kimi ülkelerin IŞİD’e karşı istihbarat desteğinde, kimilerinin IŞİD’in finansal kaynaklarının kurutulmasında, kimi ülkelerin ise Sünni aşiretlerin IŞİD’e karşı tavır almaya iknasında katkı sağlayabileceği belirtiliyor. Bazı ülkelerin IŞİD’e karşı Suriyeli muhalifler ile Kürt ve Irak güçlerine silah ve teçhizat desteğinde bulunabileceği, bazılarının IŞİD militanlarının Suriye ve Irak’a giriş-çıkışlarını engellemede rol alabileceği, bazı ülkelerin ise hava saldırılarının yürütülmesinde etkin olabileceği ifade ediliyor. Tabi tüm bu sürecin maliyetli olacağı göz önüne alındığında, ülkelerin ekonomik anlamdaki destekleri de önem taşıyacak gibi görünüyor.

Kaynak: AA

Etiketler: »
367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ