logo

Güneş enerjili araç trafikte

Güneş enerjili araç trafikte

ank

Ankara Üniversitesi öğrencilerinin ürettiği alternatif yakıtlı araçlar, kent trafiğine çıktı. Güneş enerjili araç ‘Günebakan 3’ ve hidrojen yakıtlı araç ‘Hidroket 4’ü trafikte gören Başkentliler, şaşkınlık yaşadı.

‘Avrupa’nın en verimli hidrojenli aracını üretmek’ amacını taşıyan Ankara Üniversitesi öğrencileri, şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarını gün yüzüne çıkardı. Öğrenciler, kendi imkânlarıyla tasarlayıp geliştirdikleri güneş enerjili araçları ‘Günebakan 3’ ve hidrojen yakıtlı araçları ‘Hidroket 4’ü Başkentlilere tanıttı. Öğrenci takımları, araçları tanıtma yolunu direkt trafiğe çıkararak kullandı. Ankara trafiğinde araçları gören vatandaşlar, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsü’nden hareket eden araçlar, ATO Congresium’a şehir trafiğinde sürülerek götürüldü. Böylece AŞTİ ve Koç Kuleleri önünde hem araçların kullanılabilirliği hem de okul ve takım tanıtımları gerçekleştirildi. Takım, tanıtımın ardından Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’i ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öğrencileri kutlayan Rektör İbiş, trafikte hız keserek, çalışmalarında ise hız kesmeden devam etmelerini istedi.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: » »
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ