logo

Bir insan kendi yerli kaynağına karşı çıkar mı?

Bir insan kendi yerli kaynağına karşı çıkar mı?

ener

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz Enerji Gözlemevi (OME) tarafından hazırlanan Akdeniz Enerji Perspektifleri – Türkiye Raporu’nun tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, raporun ilgili tüm kurumların çalışmalarına önemli katkılar vereceğini söyledi.

Liberalleşen enerji sektöründe yılda yaklaşık 8 milyar dolarlık yatırım yapıldığına işaret eden Yıldız, kamu bütçesinden enerjiye ayrılmayan payın, sağlık, eğitim, adalet gibi alanların genel bütçeden daha fazla kaynak ayrılması anlamına geldiğini belirtti.

Enerji projelerine yönelik tepkilere de değinen Yıldız, şöyle konuştu:

“Hiçbir ülkede kendi yerli kaynağına bu kadar aykırı bir duruş sergilenmemiştir. Bunların vatandaşımız tarafından yapılmadığını, belli çevreler tarafından yapıldığını biliyoruz. İthal kaynakların azaltılması politikalarının başında su, rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını zenginleştirmek istediğimiz çok açık. Her birisiyle alakalı protesto görebiliyoruz. İyi niyetli vatandaşlarımızı tenzihen spekülatif, hatta manipülatif bir harekettir bunlar. Bunlar o zaman direkt olarak ithal kaynakların bir ajansı olarak çalışmak durumundadırlar. Nitekim de öyle çalışıyorlar. Bir insan kendi yerli kaynağına karşı çıkar mı? Her birisine ayrı ayrı gerekçe bulur mu? Ona harcayacağı zamanı bu kaynakların geliştirilmesine harcasa herhalde ülkeye çok daha faydalı olacaklar. Biz çevreyle beraber bu projeleri gerçekleştirmek istiyoruz.”

Uygulamaların ve projelerin özel sektör eliyle daha dikkatli yapılabilmesinin yollarının tartışılacağını ifade eden Yıldız, Türkiye’nin, Akdeniz havzasında ham petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde coğrafyasından kaynaklı avantajları kullanacağını vurguladı.

Kaynak: AA

331 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ