logo

Başkent’te yeni metro

Başkent’te yeni metro

metro

Başkent’te yapımı bitirilemeyen 3 metro hattının yapımını devralıp, ikisini hizmete açan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ankara için yeni bir proje açıkladı. Yeni metro hattı AKM ile Kızılay arasına inşa edilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Ankara’da inşa edilecek olan yeni metro hattının yapımını üstlendi. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Kızılay arasında hizmet verecek hattın yapımını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gerçekleştirecek. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan şunları söyledi:

ÜÇ İSTASYONLU HAT

Atatürk Kültür Merkezi – Gar – Kızılay metro hattı tümüyle yer altında, metro standartları ile projelendirildi. 3,3 kilometre ve 3  istasyondan oluşuyor. Bu proje, Bakanlığımızca yürütülmekte olan Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi hattının AKM İstasyonundan sonra Gar üzerinden Kızılay’a uzatacak. Proje, Gar istasyonunda YHT ile, Adliye istasyonunda ise belediyece planlan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile, Kızılay istasyonunda ise Çayyolu ve Batıkent metro istasyonları ile entegrasyon sağlayacaktır” dedi.

BAKANLIKTAN DÖNDÜNCÜ PROJE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan ve uzun süre geçmesine karşın bitirilemeyen 3 metro hattını 2011 yılında devralmıştı. Bu üç proje arasında bulunan Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hattının yapımını tamamlayah Bakanlık, Çayyolu ve Sincan metrolarını 2014 yılında hizmete sunmuştu. Bakanlığın Atatürk Kültür Merkezi – Keçiören hattındaki çalışmaları sürüyor. AKM-Gar-Kızılay ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Başkent’te yapımını üstleneceği dördüncü proje olacak.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: »
457 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ