logo

“Ada çayı” diye uyuşturucu madde sattılar

“Ada çayı” diye uyuşturucu madde sattılar

adaa

Sentetik uyuşturucu bonzai ölüm saçmaya devam ederken, son dönemlerde ‘ada çayı’ diye satılan salvia adlı madde, gençleri tuzağa düşürüyor.

Başkent’te son dönemlerde, bitkisel bir ürünmüş gibi anlatılan ‘salvia divinorum’ adlı uyuşturucu maddenin satışının arttığına dikkat çeken Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele (UBAM) Federasyonu, Genel Müdürü İsmail Karakaş, şu uyarılarda bulundu:
“Ölümcül etkileri olan maddeyle ilgili çok net verilerin olmaması ve bütün gözlerin bonzai üzerinde olması ‘salvia’nın daha rahat ve sinsice yayılmasına neden oluyor. Ada çayı olarak satılan öldürücü madde gençleri sarıyor. Salvia kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Haftada 50 kullanıcıyla birebir görüşme yapıyoruz. Son gelenler arasında salvia mağdurları dikkat çekiyor. Bonzai’den daha tehlikeli ve öldürücü.”

İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR

Meksika’da yetişen sarmaşık bir bitki türü olan salvia divinorum, kullanıcının zihinsel ve bedensel dengesini kaybetmesine neden oluyor. Kalp atışlarını hızlandıran madde, kullanan kişilerin çeşitli halüsinasyonlar görmelerine, hafıza kaybına, depresyona, hatta intihar vakalarına bile neden oluyor. Uzun vadede beyne zarar veren maddeyi kullananlarda, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı ve migren gibi sağlık sorunları görülüyor.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: »
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ