logo

103 yaşında, 6 çocuk ve 51 torun sahibi

103 yaşında, 6 çocuk ve 51 torun sahibi

dha

8 yaşındayken Atatürk’ü gören, 6 çocuk ve 51 torun sahibi 103 yaşındaki Fatma Uçar, uzun yaşamın sırrını verdi: “Kendir yetiştir, organik beslen.”

Ankara Dikmen’de, 1912 yılında dünyaya gelen 103 yaşındaki Fatma Uçar, uzun yaşamanın sırrının ‘organik beslenme’ olduğunu söyledi.
Gölbaşının Karaoğlan Mahallesi’ndeki çiftliğinde kendi ürettiği ürünlerle organik beslenen 6’çocuk ve 51 de torun sahibi Fatma Nine, henüz 8 yaşındayken okulunu ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ü gördü. Gençlik yıllarında ‘Deli Fadime’ lakabı ile ünlü olduğunu anlatan 103 yaşındaki Fatma Nine’nin ilerleyen yaşına rağmen hiçbir hastalığı bulunmazken, başkasından yardım almadan yürüyüp, kendi işlerini de yapabiliyor. Fatma Uçar, uzun yaşamının sırlarını şöyle aktarıyor:

ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇMEDİM

“6 çocuğum var, 3 oğlan 3 kız. 21 torunum var. 30 da torunumun çocuğu var. Günlük hayatımda her şeyimi kendim yetiştirip, yiyorum. Yumurtayı dışarıdan almam. Tavuklarım var. Yoğurdumu kendim yaparım. Hiçbir katkılı ürün kullanmıyorum. 103 yaşıma rağmen bahçemde her gün çalışıyor, sebzeleri çapalıyor, tavukları yemleyip, sebze topluyorum. Eşim vefat edeli 20 sene oldu. Çalışmaktan hiç vazgeçmedim.”

Fatma Nine, çiftliğinde tavukları besliyor. Bahçesinde çapa yapıp, sebze topluyor.

Kaynak: DHA

Etiketler: » »
189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ